۰۶ دى ۱۳۸۹
farsiBookCover_2nd_Print.JPG

خوشبختانه با زحمات نشر پشوتن، چاپ دوم کتاب "دید خلاقانه در عکاسی" منتشر شد. در چاپ دوم با توجه به بازخوردهای چاپ اول با تغییر نوع کاغذ به گلاسه براق سعی شده است رنگ تصاویر با کیفیت و شفافیت بهتری ارایه شود که تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده است. ضمنا صحافی کتاب بهبود یافته است.

در چاپ دوم قیمت کتاب به خاطر افزایش شدید قیمت کاغذ و سایر هزینه‌ها با دو هزار تومان افزایش به 13800 تومان رسیده است.سایت عکاسی کتاب را با تخفیف 20 درصدی به صورت آنلاین در اختیار علاقمندان قرار داده که با قیمت بسته‌بندی و پست پیشتاز به قیمت 15000 تومان از طریق این لینکهای زیر  قابل تهیه است.

ضمنا پیشاپیش به اطلاع می‌رسانم که آخرین ویرایش (ویراست 2007) مشهورترین کتاب برایان پترسون با نام "Understanding Exposure" یا "شناخت نورسنجی"  که کتابی بسیار عالی برای فراگیری کامل ترفندهای عکاسی در شرایط نوری مختلف است، نیز در حال ترجمه بوده و آخرین مراحل ترجمه و آماده‌سازی برای چاپ را می‌گذارند که امیدوارم تا اواخر سال جاری توسط همین ناشر آماده شده و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

خرید اینترنتی کتاب از سایت عکاسی با تخفیف 20 درصد

۰۲ مهر ۱۳۸۹

23_01.JPG

23_03.JPG


محصولات جدید خصوصا از جانب شرکت‌های معتبر و مشهور، یکی از جذاب‌ترین موضوعاتی است که بازدید کنندگان به دنبال آن دیدن و تست آن هستند. دوربین‌های 60D و SX30 از شرکت کانن از جمله محصولاتی بودند که بازدید کنندگان زیادی علاقمند به تست و دیدن آن بودند.


23_02.JPG

فتوکینا بهترین جا برای تست محصولات و تصمیم‌گیری مطمئن برای خرید وسایل است. چون محصولات جدید و قدیم برای تست در اختیار بازدید کنندگان قرار دارد و بسیاری از آنها با گذاردن کارت حافظه خود در دوربین یا حتی اتصال بدنه دوربین خود به لنزها، می‌توانند تست خوبی از تجهیزات کرده و در صورتی که از عملکرد آنها راضی بودند، با چشم باز نسبت به خرید آن وسیله تصمیم بگیرند.

23_04.JPG

دوربین‌های G پاناسونیک نیز از جمله محصولات پر طرفدار و پر بازدید نمایشگاه بودند. لنزهای با دامنه زوم جذاب و کیفیت، خوب، اندازه کوچک و وزن کم و عملکرد قابل قبول این دوربین‌ها، عملا هر بیننده‌ای را برای داشتن یکی از آنها وسوسه می‌کند.23_08.JPG


23_09.JPG

23_07.JPG

همانطور که قبلا هم گفته شد بازار عکاسی و فیلمبرداری سه بعدی امسال بسیار داغ است و شاید پیشروترین و مهم‌ترین نوآوری امسال نمایشگاه حول این موضوع می‌چرخد. خصوصا شرکت‌های پاناسونیک و فوجی در این زمینه سنگ تمام گذارده‌اند و عملا پاناسونیک شاید نیمی از غرفه بزرگ خود را به نمایش توانایی‌های تصویر‌سازی سه بعدی اختصاص داده است. دوربین‌های جدید این شرکت با اضافه کردن یک ماژول مخصوص قابلیت عکاسی و فیلمبرداری سه بعدی پیدا می‌کنند که نتیجه کار آنها را می‌توان روی تلویزیون‌های معمولی و با استفاده از عینک مخصوص تماشا کرد. حتی می‌توان با پروژکتور روی پرده نمایش انداخت و با عینک تماشا کرد. عملا تصاویر این دوربین‌ها عمق هیجان انگیزی به تصاویر می‌دهد  که دقیقا همانند سینماهای سه بعدی که در پارک‌های بازی همه دیده‌ایم، اشیاء نزدیک را زنده احساس کرده و عملا انگار از صفحه نمایش خارج شده‌اند.

23_05.JPG


بازدید کنندگان زیادی هم در غرفه پاناسونیک و فوجی با استفاده از عینک‌های مخصوصی که روی پایه‌هایی نصب شده بود با حیرت به تماشای دنیای تصاویر سه بعدی مشغول بودند.

23_10.JPG


جالب است که در زمینه تکنولوژی تصویر‌سازی سه بعدی شرکت‌هایی که قدمت کمتری دارند، بسیار از سایرین جلوترند و سلاطین دوربین دنیا، کانن و نیکون هنوز محصولی که مستقیما تصاویر سه بعدی تولید کند ارایه نکرده‌اند. در غرفه نیکون که هنوز اثری از تصاویر سه بعدی نبود، اما در غرفه کانن تنها در بخش پروژکتورهای تصویر، نرم افزاری ارایه شده بود که می‌شد با استفاده از آن نرم افزار و دو پروژکتور که جلوی آنها فیلترهای مخصوصی تعبیه گذارده شده است، تصاویر را به صورت سه بعدی بر روی صفحه نمایش نشان داد.

23_06.JPG


دیدن جزئیات فنی سیستم‌های دوربین و لنز، یکی از جذابیت‌های فتوکینا است. در اینجا سیستم ضد لرزش تصویر را  برای لنزهای مختلف کانن مشاهده می‌کنید. ایده همان است، اما در اندازه‌های مختلف برای لنزهای مختلف از دوربین‌های کوچک تا لنزهای چند صد میلیمتری بزرگ.

23_11.JPG

23_12.JPG

از حاشیه‌های جالب نمایشگاه تدارک امکان استراحت برای بازدید کنندگان است. به خاطر وسعت بسیار زیاد نمایشگاه، عملا هر کسی بعد از سه چهار ساعت، دیگر به سختی راه می رود، بخصوص برای افرادی که مسن‌تر هستند این موضوع مشکل‌تر است. تدارک جایی برای کمی دراز کشیدن و به قول قدیمی‌ها صاف کردن کمر و نیز افرادی که به صورت حرفه‌ای ماساژ می‌دهند به بازدید کنندگان کمک می کنند که بتوانند با آسایش بیشتری به بازدید خود از نمایشگاه ادامه دهند

۳۰ شهريور ۱۳۸۹

اولین روز نمایشگاه در حالی آغاز شد که شور و شوق همیشگی و آن شلوغی که در سال های قبل در روز اول وجود داشت دیده نمی شد. اما به هر حال، علاقمندان زیادی از راه‌های دور و نزدیک از ابتدای روز خود را به نمایشگاه رسانده بودند. همانطور که قبلا هم گفته شد در نمایشگاه امسال بیشترین مساله‌ای که به چشم می خورد امکانات و نوآوریهایی برای استفاده سریع‌تر و راحت‌تر از عکس است. حتی این وسایل به رده حرفه‌ای هم کشیده شده و ابزارهایی برای استفاده در عکاسی‌ها  طراحی شده است که از طریق یک سخت افزار ساده به یک نرم افزار پردازش تصویر متصل است و با چند دکمه تمام کارهای ویرایشی عکس را می‌توان انجام داد. فرآیند کاری این وسیله این طور است که به مجرد گرفتن عکس از طریق انتقال بی‌سیم یا شبکه، عکس به دستگاه منتقل می‌شود و با انجام ویرایش‌های لازم بر روی عکس، با انتخاب سایز و فرم عکس، دکمه پرینت زده شده و عکس برای پرینت ارسال می

شود. امکان شبکه کردن تعدادی از این وسایل و نهایتا اتصال همه آنها به یک دستگاه چاپ نیز وجود دارد. در واقع درون این دستگاه یک کامپیوتر معمولی قرار دارد که با سخت افزار طراحی شده در تماس است. عملا با استفاده از مجموعه این امکانات سخت افزاری و نرم افزاری هر کسی با اندکی آموزش کمی ذوق هنری می تواند عکس ها را ویرایش کرده و چاپ‌های با کیفیتی از آن بگیرد.

21_01.JPG

در جای‌جای نمایشگاه بازار تست و بررسی تجهیزات توسط  شرکت‌کنندگان داغ بود و همه مشغول تست دوربین‌ها و لنزهای مختلف با دکورهای چیده شده بودند. دراین میان دوربین‌های بدون آینه با جثه‌ای کوچک و وزنی سبک جلب توجه می کردند. سرعت عمل و کیفیت معادل DSLR این دوربین‌ها، هر کسی را برای خرید یکی از این دوربین‌ها وسوسه می کند. به نظر می رسد این سری دوربین‌ها آینده بسیار روشنی داشته و بخش بزرگی از بازار دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای را از آن خود خواهند کرد. دراین تصویر بازدید کنندگان را در حال تماشای دوربین‌های سری Alpha NEX سونی می‌بینید.

21_02.JPG

با پیشرفت پردازنده‌ها از لحاظ سرعت و دقت و سیستم‌های فوکوس در مد نمایش زنده تصویر و نیز افزایش کیفیت خیره‌کننده نمایشگرها، دیگر سازندگان نیازی به وجود منظره‌یاب اپتیکی احساس نمی کنند. سونی در مدل جدید خود Alpha 55، کلا منظره یاب اپتیکی را حذف کرده و با چشمی الکترونیکی، تصویری را که واقعا قرار است روی کارت حافظه ذخیره شود به عکاس نشان می دهد. عملکرد سریع دوربین در فوکوس و یافتن سوژه و دقت آن در تنظیم نور  بسیار جالب و کاملا کاربردی است.

21_03.JPG

ابزارهای تصویر سازی دیجیتال دیگر وسیله‌ای تزئینی یا لوکس نیستند و به نوعی، مانند تلفن‌های همراه، شاید در سالهای آینده نام دوربین‌های همراه را بر آن بگذراند. بسیاری از تولید کنندگان تجهیزات عکاسی، برای راحتی کاربران دست به تولید محصولاتی زده‌اند که بسیار سبک و راحت هستند. از جمله این وسایل تجهیزات فیلمبرداری جیبی هستند که با کیفیت Full HD و رزولوشن‌های بالا در حد 14 مگاپیکسل، امکان گرفتن عکس و فیلم‌های با کیفیت را برای کاربران فراهم می‌کنند. در اینجا یکی از مدل‌های سانیو  به نام PD1 را مشاهده می‌کنید.


21_04.JPG

21_041.JPG

تنوع زیاد محصولات عکاسی به تنوع فراوان تجهیزات جانبی مانند کیف و غیره می‌انجامد. تولید کنندگان این گونه محصولات  نیز عملا از هر گونه تکنولوژی لازم برای تولید محصولات بیشتر و با کیفیت‌تر بهره می‌برند.  با مروری بر این گونه وسایل مشاهده می‌شود که این تولید کنندگان فکر همه چیز را کرده‌اند.

21_05.JPG

همانند همیشه کارگاه‌های آموزشی به راه و پرطرفدار است و به صورت عملی موضوعات مختلف عکاسی آموزش داده می‌شود. عملا بسیاری از عکاسان با تجربه نیز می‌توانند این این کارگاه‌ها چیزهایی یاد بگیرند و سوالات و مشکلات خود را مطرح کرده و توسط مدرسین یا سایر شرکت کنندگان راهنمایی شوند. با این کار،  بار آموزشی ارزشمندی به نمایشگاه داده شده است که باعث می شود  شرکت کننده  بابت هزینه ای که برای بازدید از نمایشگاه می پردازد خدمات ارزشمندی نیز دریافت کند.

21_06.JPG

۳۰ شهريور ۱۳۸۹

 یکشنبه، 19 سپتامیر


DSC_6298.JPG

ایران تصویری

DSC_6300.JPG

میزان آمادگی نمایشگاه در غروب روز قبل از بازگشایی. ظاهرا مشکل اقتصادی کمی در هماهنگی و نظم و جنب و جوش نمایشگاه اثر گذارده است.


DSC_6311.JPG
گشتی مختصر در شهر بعد از نمایشگاه، جلوی کلیسای معروف کلن، همیشه هنرمندان فقیری هستند که به امید دریافت چند سنت بر روی سنگفرش خیابان هنرنمایی می کنند.


DSC_6328.JPG
روز یکشنبه است و روز عبادت و مراسم در کلیسای مشهور شهر DOMDSC_6347.JPG
روشن کردن شمعی برای نذری و دعایی


DSC_6358.JPG
در حالی که در کلیسا مراسم روز یکشنبه در حال برگزاری است توریست ها به تماشا و عکاسی مشغولند

دوشنبه  20 سپتامبر

DSC_6388.JPG
همیشه یکی دو روز قبل از نمایشگاه سردر نمایشگاه پر از نمادها و تابلوهای فتوکینا بود، اما امسال در روز گشایش نمایشگاه برای خبرنگاران هنوز اثری از فتوکینا نیست!DSC_6396.JPG
اما به هر حال خبرنگاران با جدیت و تلاشی مانند همیشه به کار خود مشغولند.


DSC_6407.JPG

و خدمه نمایشگاه هم مثل همیشه در حال نظافت و آماده سازی نمایشگاه برای گشایش عمومی فردا هستند.


DSC_6413.JPG

هوا امروز گرمتر از دیروز بود و کمی آفتاب هم وجود داشت. انعکاس محیط باز نمایشگاه


DSC_6429.JPG

تور خبرنگاران در نمایشگاه. خبرنگاران منتظر رسیدن سایرین هستند تا به اتفاق راهنمایان به گشت در غرفه ها بپردازند.


DSC_6459.JPG

توضیح غرفه داران در مورد محصولات جدید برای خبرنگاران در تور خبری

صفحه 2 از 10
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی