۱۸ مرداد ۱۳۹۰
نورسنجی در عکاسی اثر برایان پترسون زیر چاپ رفت.

معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب برایان پترسون، Understanding Exposure است که با نام نورسنجی در عکاسی ترجمه شده و اکنون بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای مجوز چاپ، هم اکنون توسط انتشارات پشوتن زیر چاپ است. امیدوارم که این کتاب تا یک ماه دیگر در بازار قابل تهیه باشد.
پترسون در این کتاب، که سومین ویراست (۲۰۱۰) و در واقع نگارش جدیدی از پرفروش‌ترین کتابش هست، با زبانی بسیار ساده و با تصویر سازیهای ذهنی و مثال‌های تصویری هوشمندانه، مخاطب را با مفاهیم نورسنجی آشنا کرده و نه تنها، تکنیک‌های نورسنجی را که بیشتر آن‌ها حاصل سال‌ها تجربه‌ی عملی نویسنده است آموزش می‌دهد، بلکه سعی می‌کند مخاطب را به درکی خلاقانه از نورسنجی برساند. در تمام بخش‌های کتاب، پترسون سعی کرده است که بین نورسنجی درست و نورسنجی خلاقانه تمایز ایجاد کند و خواننده را به این نکته آگاه سازد که برای گرفتن یک عکس خوب، تنها نورسنجی درست، یعنی رساندن میزان کافی نور به سنسور یا فیلم کافی نیست، بلکه باید در بین انتخاب‌های مختلف تنظیمات نورسنجی که همه‌ی آن‌ها درست هستند، تنها یکی از آن‌ها را که انتخاب درست خلاقانه است برگزید. این کتاب برای هماهنگی با تغییراتی که در سال‌های اخیر با ورود عکاسی دیجیتال ایجاد شده، در ویراست سوم، تغییراتی اساسی کرده، بخش‌هایی اضافه شده و بخش‌هایی حذف شده و تقریبا تمام تصاویر کتاب، با تصاویر دوربین دیجیتال عوض شده است.

Original_Cover_Page_.jpg

این کتاب در ۱۷۵ صفحه، به صورت تمام رنگی و با کاغذ گلاسه منتشر خواهد شد. با توجه به مشکلاتی که در تصاویر کتاب اول، دید خلاقانه در عکاسی، وجود داشت، در این کتاب تلاش بسیاری صورت گرفت که تصاویر به بهترین وجه اسکن شوند که فعلا در حد اسکن، کیفیت تصاویر بسیار بهتر از کتاب اول است و امیدواریم که با دقت و کنترل کافی در چاپ، تصاویر کتاب کیفیت رنگی بسیار بهتر و نزدیک‌تر به اصل کتاب داشته باشند.
صفحه آرایی کتاب، مشابه کتاب اصلی انجام شده و دقیقا محل تصاویر و توضیحات آن‌ها و نیز آرایش صفحات مطابق کتاب اصلی تنظیم شده است.
در ترجمه و ویراستاری کتاب سعی شده دقیقا لحن و محتوای نویسنده‌ی کتاب حفظ شود و ضمن فارسی کردن کتاب تا حد ممکن، از استفاده‌ی کلمات معادل سازی شده‌ای که درک کتاب را مشکل می‌کند پرهیز شده و عباراتی مانند فوکوس یا رزولوشن به‌‌ همان صورت استفاده شده است.
کتاب از سطح مبتدی تا آماتور حرفه‌ای قابل استفاده است و خصوصا بخش‌هایی که تجربیات نویسنده یا تکنیک‌های تجربی را بیان می‌کند و نیز توضیحات عکس‌ها که خود یک کلاس آموزشی است، برای رسیدن به مهارت تجربی بالا بسیار مفید است.

noursaji_jeld_F_2_edited_cr_small.jpg
امیدوارم این کتاب ارزشمند حاصل کار عکاس و نویسنده‌ی توانمند برایان پترسون، هر چه زود‌تر آماده شده و به دست علاقمندان عکاسی برسد و نیز امیدوارم، سعی و تلاش وافری که برای انجام بهینه‌ی ترجمه و انتشار صورت گرفته، مورد قبول مخاطبین و خوانندگان قرار بگیرد و همچون کتاب اول، مفید و مورد توجه واقع شود.

اشکان بهراد [ ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ]

با سلام خدمت شما استاد عزیز - جناب شهبازی من ساکن شیراز هستم. تا کنون به صورت جسته و گریخته به عکاسی پرداخته و با توجه که رشته من گرافیک بوده علاقه خاصی به عکاسی داشته و دارم و تازه می خواهم عکاسی را به صورت پیگیر و تخصصی شروع نمایم . من دو خواهش از شما دارم اگر لطف کنید : 1 - چند کتاب که برای آغاز لازم است مطالعه کنم به من معرفی نمایید و 2 - لطفاٌ یک دوربین که برای شروع مناسب باشد و نیاز به هزینه زیاد نداشته باشد به من معرفی نمایید . پیشاپیش کمال تشکر را ا ز جنابعالی داشته و منتظر جواب پیغام خود می باشم


سوگند [ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ]

من چاپ زمستان 90 رو دارم. متاسفانه فایل pdf هم مشکل داره باز نمیشه
امکان اینکه ایمیل بشه هست؟


منوچهر [ ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ ]

سلام جناب شهبازی
مثل اینکه چاپ دوم کتاب هم منتشر شده. درسته؟ فروردین ۱۳۹۱
http://www.adinebook.com/gp/product/9647136693
آیا توی چاپ دوم ایرادهایی که بهشون اشاره کردین رفع شده؟
----------------> هم بله و هم نه. این کتاب اسمش چاپ دوم هست، اما ناشر در همان سری اول همزمان با چاپ اول آن را چاپ کرده که هزینه‌های بعدی اش کمتر شود. بنابر این متاسفانه ایرادها رفع نشده است.


شهاب حقیقت طلب [ ۱۴ آبان ۱۳۹۰ ]

کتاب نامبرده را تهیه کرده و بعد از دیدن مشکلات چاپی موجود ، آنرا پس دادم . با آثار شما در گالری آشنا هستم . به علاوه ما از ترجمه روان شما در کتاب دید خلاقه عکاسی کمال استفاده را برده ایم . شخصی که خود به صورت حرفه ای عکاسی می کند برای خود دیسیپلین خاصی قائل است و اینکار برایش یک اولویت فکری و دغدغه ذهنی است . چنین اشتباهاتی تنها می تواند از ناشر سر بزند . نمونه هایش را در کتب منتشر شده فراوان دیده ایم . چاپ اول کتاب قبلی آقای پترسون نیز از لحاظ صحافی ایراد اساسی داشت . جای تاسف است برای صنعت چاپ ما . در انتظار چاپ دوم . . .


امیرحسین تاج‌بخش [ ۲۷ مهر ۱۳۹۰ ]

دوست عزیز خسته نباشید؛‌ام کمی دقت بیشتر آن‌هم در آماده‌سازی یک کتاب هنری بویژه که مدت‌ها هم طول کشیده، لازم به نظر می‌رسد. در یک تورق ساده اولیه کتاب‌تان، برخی نواقص فاحش خیلی توی ذوق می‌زند. مثلاً در بخش پَنینگ، دقیقاٌ عددهای مربوط به سرعت شاتر و ... (که در واقع مهم ترین نکته در پنینگ است) جا افتاده و به طرز مضحکی جایشان در وسط جمله‌ها خالی است. همین مسئله در قسمت هفت انتخاب خلاقانه نورسنجی و فریز کردن و ... هم وجود دارد. به‌عنوان کسی که کارم هم عکاسی (آماتور) و هم طراحی گرافیک و نظارت چاپ (حرفه‌ای) است، اگر چاپ چنین کتابی را در دست داشتم (حتی به قیمت ضرر هنگفت مادی)، فرم‌هایی را که چنین اشتباهات وحشتناکی دارند، هرگز به صحافی نمی‌بردم و دوباره چاپشان می‌کردم.
---->
بابت نظر ممنون. بله . متاسفانه در 16 صفحه‌ی کتاب این مشکل وجود دارد که به علت نامعلومی اعداد یا ممیزها چاپ نشده است. در صورتی که در آخرین فایل ارسالی به چاپخانه که بنده بررسی کردم مشکلی نیست.
متاسفانه بنده بعد از ترجمه هیچ نقشی در انتشار، چاپ و کارهای فنی کتاب نداشتم و تا زمانی که کتاب آماده صحافی شده را دیدم، ناشر محترم حتی متوجه این موضوع هم نشده بود! در واقع بی دقتی ناشر باعث شده بود که در مراحل چاپ متوجه این مشکل نشوند و کتاب را به صحافی بسپارند و حتی بعد از صحافی و توزیع، توسط خوانندگان و بنده در جریان مشکل واقع شوند.
فعلا کتاب همراه با یک دیسک فشرده حاوی صفحات مشکل دارد به صورت PDF و یکی دو محتوای دیگر برای پر شدن دیسک ارایه می‌شود تا خوانندگان بتوانند ایرادات را از روی فایل برطرف کنند.
به هر حال امیدوارم ناشر محترم، برای چاپ دوم این مشکلات را برطرف کنند.


حسین [ ۱۶ مهر ۱۳۹۰ ]

سلام
اول تشکر
بعد از اون این که سایت آقای پترسون عکس ها رو گذاشته، فکر کنم بشه استفاده کرد، می دونم که می دونستید اما گفتم
یا علی
=====> ممنونم. لطف کردید


هومن [ ۱۲ مهر ۱۳۹۰ ]

با تشکر از زحمات شما
=========> ممنون. موفق باشید


محمدرضا رساطلب [ ۲۸ مرداد ۱۳۹۰ ]

آقای شهبازی عزیز سلام
درود فراوان به شما و آقای پترسون


فرشاد [ ۲۷ مرداد ۱۳۹۰ ]

با سپاس از تلاش ارزشمند و ماندگار شما در ترجمه این کتاب
-------------- ممنون


حسام الدین جدی [ ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ ]

سلام... بی صبرانه منتظر دیدن این کتاب ارزشمند هستم.. از دید خلاقانه بسیار آموختم... امیدوارم این کتاب نیز همچنان بر اطلاعاتم اضافه کنه....متشکرم
------> ممنون


مختار حسین زاده [ ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ]

درود و سپاس به خاطر ارایه این کتاب ارزشمند ...واقعا کمبود متن اموزشی معتبر در این زمینه احساس میشد ..امیدوارم زودتر این کتاب به بازار عرضه بشه
------------> ممنون


امین [ ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ]

ممنون


منوچهر [ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ]

آقای شهبازی عزیز واقعا خسته نباشید. از وقتی که اطلاع داده بود در حال ترجمه این اثر هستید، مشتاقانه منتظر حضورش در بازار بودم. مطمئنا کار بسیار زیبایی ارائه کردید و مثل کتاب قبلی بسیار روان و زیبا ترجمه و ویراستاری شده است.
بی صبرانه منتظر مطالعه اش هستم
-------------------> ممنون. موفق باشید


سیدمجتبی خاتمی [ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ]

سلام آقا. تشکر بابت اطلاع رسانی. انشاءالله که زودتر به بازار بیاید و خواهش دارم عرضه ی آن را هم اطلاع دهید تا برای رساندن آن به مشهد، اقدام شود. برای تمام تلاش های تان سپاس.
-----
با سلام. ممنون. حتما اطلاع خواهم داد.


امید [ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ]

تشکر فراوان همچین کتابهایی خیلی نیاز هست بی صبرانه منتظر رسیدنش هستم :))


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.