۲۳ فروردين ۱۳۸۹
انتشار کتاب دید خلاقانه در عکاسی - برایان پترسون

ایران یکی از کشور‌هایی است که بسیار زود و تقریبا در سالهای ابتدایی اختراع عکاسی، پذیرای هنر عکاسی شد و سالها است که عکاسی به عنوان یک رشته مستقل در دانشگاه‌ها و آموزشکده‌ها تدریس می‌شود. اما متاسفانه متون و کتب آموزشی در زمینه عکاسی، متناسب و درخور این قدمت و سابقه رشد نکرده و در زمینه تالیف و حتی ترجمه، نسبت به منابع موجود در دنیا، متون فارسی ناچیز است. بسیاری از کتبی نیز که سالها پیش به همت بزرگان و اساتید پیشکسوت عکاسی به نگارش درآمده، با توجه به سرعت رشد تکنولوژی عکاسی و تغییرات شگرف آن در 10 سال گذشته، امروز نیاز به بازنگری و تغییرات اساسی دارد. توجه به این نیاز و علاقه شخصی به هنر عکاسی و چند سال تجربه در زمینه ترجمه و تالیف مقالات مختلف عکاسی در سایت عکاسی و مهمتر از همه، پیگیری و اهتمام نشر محترم پشوتن، مرا به ترجمه این کتاب  که کمبود آن در متون فارسی احساس می‌شد ترغیب کرد. 


farsiBookCover.JPG

اکنون این کتاب در کیفیتی عالی به صورت تمام رنگی گلاسه در 167 صفحه در ابعاد 29 در 22 سانتیمتر با قیمت 11800 تومان توسط نشر پشوتن، ناشر تخصصی کتب هنری به چاپ رسیده است. نویسنده کتاب برایان پترسون است که در 30 سال گذشته عکاسی موفق بوده است و برای مشتریان مشهوری چون کداک، امریکن اکسپرس، UPS، فیلیپس و سی‌تی بانک کار کرده و جوایز بین‌المللی زیادی نیز دریافت کرده است. او یکی از ادیتورهای مجله Popular Photography است و بیش از 20 سال است که عکاسی را آموزش می‌دهد. سبک خاص آموزش او که عملی و کاربردی است، کارگاه‌های آموزشی و کتاب‌های او را به شهرت رسانده و کتاب‌های او در 20 سال گذشته هر سال از کتب پرفروش در زمینه عکاسی هستند.  اغلب او را بخاطر چهار کتاب مشهور و پرفروشش ، :"دانستنی‌های نورسنجی"، "دانستی‌های عکاسی دیجیتال"، "دید خلاقانه در عکاسی" و "فراتر از پرتره" می‌شناسند.


mainbookcover.JPG

کتاب حاضر، یکی از پرفروش‌ترین کتب برایان پیترسون به نام اصلی Learning to see creatively است که تا کنون به زبان‌های زیادی ترجمه و منتشر شده است. این کتاب در سال 2003 برای هماهنگی با پیشرفت‌های فنی و هنری جدید در زمینه عکاسی  کاملا بازنویسی و بروز شده است. از جمله در انتهای کتاب بخش‌های جدیدی برای عکاسی دیجیتال و ویرایش دیجیتال عکس‌ها  اضافه شده است.
پترسون در این کتاب با فرآیندی گام به گام و توصیفی که روشی مختص به خود اوست، به آموزش معیارها و روش‌های عکاسی خلاقانه می‌پردازد و ضمن بیان دقیق تعاریف هنری و فنی لازم، با زبانی خودمانی و داستان گونه که باعث جذابیت و کشش خواننده برای ادامه دادن مطالعه می‌شود، با نشان دادن عکس‌های فراوان به سادگی مطلب را به خواننده می‌رساند. نمایش عکس‌های مقایسه‌ای "قبل" و "بعد" از سوژه‌ها و نیز نمایش چند عکس از یک سوژه در زوایای دید مختلف و بحث بر روی دلیل انتخاب عکس اصلی به خواننده کمک می‌کند که به روشنی منظور نویسنده را دریابد.
پترسون کتاب خود را با این پرسش شروع می‌کند که: "همه ما که از نعمت بینایی برخورداریم می‌توانیم ببینیم، اما چرا کسی دقیقا در کنار ما می‌تواند چیز جالبی را ببیند، در حالی که ما تقریبا متوجه آن نمی‌شویم؟ ". پترسون عقیده دارد که: "عدم توانایی "دیدن"، احتمالا بزرگترین مشکلی است که هر عکاسی باید بر آن فایق آید." سپس اضافه می‌کند: "من هیچ قانون واقعی را نمی‌شناسم که کسی با رعایت آنها بتواند دیدن را یاد بگیرد. اما اصول و فنون بسیار زیادی را بلدم که به دیدن شما کمک می‌کنند. هدف این کتاب این است که نه تنها روش تشخیص یک فرصت عکاسی را به شما بیاموزد، بلکه روش‌های محافظه‌کارانه‌ای را که منجر به عکسهایی عادی و بی‌خاصیت می‌شود را نیز به چالش بکشد. بسیاری از مثالهای کتاب تصاویری دوتایی هستند که حالت قبل و بعد و همچنین ترکیب خوب و بهتر را به شما نشان می‌دهند. قطعا هدف این تصاویر این نبوده که ایده‌آل باشند، بلکه آنها فقط حاصل برداشت من از منظره‌ای خاص در یک لحظه خاص از زمان هستند."
پترسون با تجربه‌ای که در کلاس‌های آموزشی و حضوری آنلاین دارد، عقیده دارد که این کتاب، با استفاده از مثالهایی که تصورات شما را از بند آزاد می‌کند، ژرفای موضوع دید شخصی را – صرفنظر از تکنولوژی – مورد کاوش قرار خواهد داد. سپس می‌گوید: "وقتی ویرایش قبلی این کتاب را می نوشتم، در فکرم یک هدف داشتم: شکستن این طلسم که هنر تصویر سازی متعلق به اقلیتی برگزیده است. بر اساس پاسخ‌های مثبت و قاطعی که در کارگاه‌ها و کلاسهای آنلاین شنیده‌ام، و نیز در بسیاری از نامه‌ها و ایمیل‌ها دریافت کرده‌ام، احساس می کنم که به هدفم رسیده‌ام".


Bryan_peterson_small.JPG

کتاب "دید خلاقانه در عکاسی" در 6 فصل با عناوین:دید خود را توسعه دهید.؛ اجزاء دیزاین (خط، شکل ،فرم ،بافت، الگو، رنگ)؛ ترکیب‌بندی؛ جادوی نور؛ عکاسی دیجیتال و ملاحظات شغلی تدوین شده است. پترسون درانتهای مقدمه کتاب که خود بسیار آموزنده است می‌نویسد: " مطالب بسیار زیادی در این کتاب است که نشان می‌دهد یک تصویر سازی موفق، چگونه، در کجا و چرا انجام می‌شود. این یک کتاب در مورد ایده‌ها است، ایده‌هایی که در ذهن تمام ما جریان خواهد یافت. هدف من این است که به شما در کسب این آگاهی کمک کنم که کجا ماهی بگیرید، چگونه جرات تور انداختن را بدست آورید و قدرت بالا کشیدن صید و چیدن محصول این ایده‌ها را داشته باشید. "
در ترجمه کتاب سعی کرده‌ام نهایت امانتداری نسبت به لحن و مطالب کتاب را داشته باشم. چون شیوه نگارش پترسون، خود از جذابیت‌های این کتاب است و حیفم آمد خواننده فارسی زبان شیرینی شیوه متن اصلی را درک نکند. به همین دلیل شاید در بعضی موارد لحن گفتار به لحاظ ادبی با شیوه نگارش رسمی فارسی همخوان نباشد، اما فکر می‌کنم جذابیت داشته باشد، در ضمن این که سعی شده است روانی و شیوایی مطلب حفظ شود. ویراستار محترم کتاب سرکار خانم مهسا ذوالریاستین نیز در همین راستا نهایت تلاش خود را بکار گرفته و ضمن امانتداری نسبت به شیوه نگارش در موارد بسیاری از لحاظ رسم الخط یا دستور زبان و نیز بعضا اصطلاحات فنی اصلاحات بسیار مفیدی را بر متن اعمال کرده‌اند که جای تشکر دارد. در انتشار کتاب، نشر محترم پشوتن و هنر پارسیان نهایت دقت و تلاش خود را در ارایه کاری با کیفیت و در خور خوانندگان عزیز بکار برده‌ و انصافا هم موفق بوده‌اند که از آنان نیز تشکر می‌کنم. هم اکنون کتاب در فروشگاه‌های معتبر کتاب در تهران توزیع شده است و تا هفته دیگر در شهرستان‌ها نیز قابل تهیه خواهد بود. ضمنا با لطف دوست گرامی "علیرضا نیک‌نژاد" که در امور فرهنگی همواره کوشا و موفق بوده‌اند، سیستم فروش آنلاین کتاب در سایت عکاسی نیز پیش بینی شده و در یکی دو روز آینده امکان خرید برای علاقمندان و دریافت کتاب از طریق پیک یا پست فراهم خواهد شد.
قطعا هیچ کاری بدون عیب نیست و با وجود حداقل 15 سال تجربه در زمینه ترجمه، مطمئنم که باز مشکلاتی در کار وجود دارد. لذا از خوانندگان عزیز کتاب تقاضا می‌کنم نظرات و پیشنهادات خود در مورد کتاب را از طریق ایمیل بنده که در ذیل مقدمه مترجم درج شده به اطلاع برسانند تا به امید خدا در چاپ‌های بعد و کارهای بعدی که در دست انجام است مورد استفاده قرار گیرد.
این معرفی را با پاراگراف آخر مقدمه پترسون تمام می کنم: "بیش از هر چیز، سعی کنید از مطالب کتاب لذت ببرید و ذهن خود را با این پیش فرض پرنکنید که "باید کار را دقیق انجام دهم". طی این سالها اگر تنها یک چیز باشد که از شاگردان و دوستانم آموخته‌ باشم، این است که هیچ فرمول و دستورالعملی در حرفه تصویرسازی وجود ندارد. در این حرفه، همه چیز به مشاهده و فکر مربوط است. همانطور که هنری دیوید توریو (Henry David Thoreau) گفت:" مساله این نیست که به چه چیزی نگاه می‌کنید، بلکه این است که چه می‌بینید".

نازیلا ن [ ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ ]

با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من برای تهیه این دو کتاب مشکل پیدا کردم
ممکنه راهنمایم کنید ؟؟؟


پاسخ ----------
با سلام
دو کتاب جدیدا چاپ شده و مشکلات صحافی و نیز مشکلات چاپی در کتاب نورسنجی نیز برطرف شده است. می‌توانید کتابها را از فروشگاه سایت عکاسی تهیه کنید:
http://shop.akkasee.com/culture/dide-khalaghane-dar-akasi
http://shop.akkasee.com/culture/norsanji-dar-akasi


فرزاد مهجوری سیاهکل [ ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ ]

با عرض سلام خدمت آقای شهبازی

ضمن تشکر از زحمات بی کران شما خواهشمند است کتابهای تخصصی در زمینه عکاسی سیاه و سفید کلوز آپ و غیر... و از جمله کتابهای مایکل فریمن که به نظر من مانند این نوسنده از شیوه خوب اموزشی برخوردار می باشد به چاپ برسانید با سپاس


هانی [ ۰۸ مرداد ۱۳۹۲ ]

سلام،ترجمه عالی بود فقط سرعت شاتر در خیلی جاها در متن ذکر نشده یعنی از جای خالی معلومه که قرار بوده گفته بشه و فراموش شده و این خواننده رو سردرگم میکنه و آموزش رو ناتموم میذاره،ایشالا واسه چاپهای بعدی اصلاح بشه(کتاب نورسنجی رو عرض میکنم)
ممنون از زحماتتون


مشتی [ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ]

سام علیک اقای شهبازی
کتاب وضعش بهتر نشده از نظر تصاویر؟میخوام از نمایش گاه کتاب امسال اگه هست بخرم؟
من مبتدی ام باس از همین کتاب شرو کنم یا نه؟
کتاب دیگیم هست؟
چاکریم


ایرج فتاحی [ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ]

سلام .باسپاس و تشکر فراوان از ترجمه زیباتون.منتظر ترجمه های بعدیتون هستیم..خداوند .یارو یاورتون


reza [ ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ ]

salam / age mishe begid chetoory in ketabo mitoonam tahieh konam.entesharate chi hast
lotfan rahnamaie konid mersy


hadis [ ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ]

سلاام.من از عکس و عکاسی فقط علاقه وحشتناکش و دارم،الانم 20سالمه واسه شروع دیر نیست؟از کجا شروع کنم
------------> برای شروع هیچگاه دیر نیست. از مطالعه‌ی مبانی و عکاسی پایه شروع کنید تا برسید به مطالب پیشرفته تر. عکس زیاد ببینید و با فکر و هدف عکس بگیرید.


امیر خوشنویسان [ ۲۵ دى ۱۳۹۰ ]

باتشکر از ترجمه دوتا کتاب نور سنجی ودید خلاقانه منتظر ترجمه کتاب فراتر از پرتره برایان پترسون هستم


جمالی [ ۱۶ آذر ۱۳۹۰ ]

با سلام و سپاس فراوان از شما بابت ترجمه دو کتاب موفق نور سنجی و دید خلاقانه.
روان بودن ترجمه و ترجمه تخصصی کمک شایانی به این دو اثر کرده. با تشکر مجدد


محمد شهبازی [ ۰۴ مهر ۱۳۹۰ ]

سلام آقای شهبازی.گرچه خیلی دیر ولی برخود واجب دیدم بابت این کار ارزشمند به شما تبریک بگویم.اینجانب در فکر نوشتن مقاله ای در خصوص عکاسی هستم،در این کار از یکی از اساتیدم در این حوزه یاری گرفته ام و در حال جمع آوری منابع و مطالعه ی آنها می باشم.امیدوارم بتوانم در این پروژه ی بس دشوار اما شیرین از محضر جنابعالی هم استفاده کنم.منتظر نظر شما هستم.برای جنابتان آرزوی توفیقات روزافزون دارم.

محمد شهبازی
================> ممنون. اگر کمکی از دست من بر آید دریغ نمی کنم


علی [ ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ ]

سلام اقای شهبازی ایا این کتاب برای من که مبتدی هستم مفیده .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
--------------------
بله. اتفاقا این کتاب بهترین نقطه ی شروع برای یادگیری عکاسی است.


محمد رضا رحیم بیگی [ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ ]

کتاب جالب و خوبی است فقط نمیدوم هنر نزد ایرانیان است یعنی چی؟ این کتاب مزخرف ترین قسمتش طرح روی جلدش........
کاش یک کتابی باشه طراح این کتاب بخونه طراحی یاد بگیره یالااقل از طرح اصلی کتاب کپی می زد
----
من هم شخصا با طرح روی جلد موافق نبودم. اما ناشر با توجه به تجربه و سابقه کاری خود اصرار داشت که برای خواننده و خریدار ایرانی، طرحی که در آن یک دوربین باشد بسیار موفق تر است تا یک عکس منظره همانند کتاب اصلی. در واقع بیشتر خریداران با دیدن دوربین روی کتاب سریع می فهمند که این یک کتاب عکاسی است، اما منظره ممکن است یک کتاب عکس را تداعی کند... این نظر ایشان بود و البته، در فروش کتاب هم واقعا به نظر من تاثیر داشت. شاید برای من فروش بالا یا پایین کتاب به اندازه ی ناشر که سرمایه عظیمی را هزینه کرده و درانتظار برگشت سرمایه و سود مورد نظر است مهم نباشد، اما ناشر هدف اصلی اش سود مادی است و دراین راه باید طبق فرمولهای وطنی برای موفقیت عمل کند. اما من هم اصولا با طرح روی جلد موافق نیستم.


حمید [ ۰۷ فروردين ۱۳۹۰ ]

با تشکر از شما
من این کتاب را دارم و بهتر است بگویم مشکلاتی که در مورد دید خلاقه داشتم بر طرف شد .


فرشاد داوری [ ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ ]

آقای شهبازی از اینکه زحمت ترجمه این کتاب ارزشمند رو کشیدید بسیار سپاسگذارم
کتاب بسیار آموزنده و مفیدی بود
به امید ترجمه های بیشتر ازشما...
پاینده باشید
----> ممنون موفق باشید


مهدی علی پور [ ۰۶ اسفند ۱۳۸۹ ]

سلام از خوندن کتاب واقعا لذت بردم . تشکر بابت ترجمه به امید ترجمه های بیشتر
------> ممنون. موفق باشید


مهدی علی پور [ ۰۶ اسفند ۱۳۸۹ ]

سلام. کتاب واقعا زیبایی بود از خودندش و یاد گرفتن برخی مطالب لذت بردم. و از شما هم بابت ترجمه کتاب ممنونم به امبد ترجمه بیشتر
-----> ممنون


موسوی [ ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ]

سلام استاد. چند روز پیش یعنی تو روز تولدم این کتاب رو از همسرم هدیه گرفتم و انقدر منو مجذوب کرده که نمیتونم ازش جدا بشم. امیدوارم عکاسی بهتری داشته باشم به کمکش و شاید این بهترین سپاسگذاری باشه از نویسنده و شما استاد گرامی.
-------> البته من لیاقت لقب استاد را ندارم و نسبت هب این کلمه کمی حساسیت دارم. اما به هر حال از اظهار لطف شما بسیار متشکرم و از این که کتاب را مفید یافته‌اید بسیار خرسندم. موفق و پایدار باشید


شهاب حقیقت طلب [ ۲۰ دى ۱۳۸۹ ]

سلام جناب آقای شهبازی و سپاسگزارم از ترجمه خوب و روان شما . من چاپ اول این کتاب را تهیه کردم و بعد از چند بار استفاده شیرازه آن باز شد . همچنین کیفیت تصاویر رنگی کمی پایین بود . از شما خواهش می کنم ترجمه آثار دیگر آقای پترسون را هم در دستور کار خود قرار دهید و از ناشرین تقاضا داریم به کیفیت چاپ کتب توجه بیشتری مبذول دارند .
----> ممنون. متاسفانه چون کتاب افست است و عکس‌ها از روی کتاب اصلی اسکن شده، به نقل قول از ناشر شیوه چاپ تصاویر کتاب اصلی طوری است که امکان تهیه تصاویر با کیفیت بالاتر فراهم نشده است (با وجود این که از اسکنر حرفه‌ای استفاده شده است)ف اما در چاپ دوم سعی شده کمی مشکل کنتراست بالای تصاویر در چاپ اول بهبود یابد که کلا تا حدودی موفقیت آمیز بوده و تصاویر کمی بهتر از آب در آمده و نیز صحافی کتاب به جای دیگری سپرده شده که طبق بررسی اولیه بنده فکر می‌کنم بهتر شده است. ضمنا با تغییر نوع کاغذ از گلاسه مات به براق اندکی باز تصاویر شفاف تر به نظر می‌رسد. به هر حال این هم از عوارض عدم دسترسی به کپی رایت جهانی و عدم امکان استفاده از اطلاعات ناشر اصلی است.


سید محمد رضازاده [ ۱۲ دى ۱۳۸۹ ]

سلام من این کتاب رو چطوری میتونم تهیه کنم
---
پاسخ> از لینکی که برای خرید آنلاین معرفی کرده ایم می‌توانید کتاب را سفارش دهید


سید حمید سده ئی [ ۲۲ آذر ۱۳۸۹ ]

سلام جناب شهبازی
ضمن تشکر بابت ترجمه این کتاب و زحماتی که کشیدید طی این مدت ...
من یکی از اولین خریدار های این کتاب بودم و نظرم این بود اگر این کتاب منگنه میشد بعد از مرحله چاپ و فونت های مربوط به توضیحات عکس ها تغییر می کرد حرف نداشت ...
باز هم متشکرم بابت زحمات شما


ebrahim [ ۱۴ مهر ۱۳۸۹ ]

سلام کتاب شمابسیارجالب ومفیدبود.رشته من عکاسی نیست ولی به این هنربسیارعلاقه مندهستم.پیشنهادمیکنم درصورت امکان کتب دیگرآقای پترسون رانیزترجمه کنید.


عرفانیان [ ۲۸ مرداد ۱۳۸۹ ]

جناب اقای شهبازی سلام
به نظر میرسد کتاب حاظر برای افراد مبتدی مثل من بسیار مفید باشد.در اینده حتما خریداری خواهم کرد.امید وارم در اینده شاهد چاپ مطالب جدیدی از شما باشیم.


امین [ ۲۶ مرداد ۱۳۸۹ ]

سلام
ممنون بابت زحمت ترجمه این کتاب
من هم این کتاب رو تهیه کردم ، ولی بیشتر از این از مطالبش انتظار داشتم
به جز کیفیت بد تصاویر ، خیلی مطلب جدیدی در باب خلاقیت به من آماتور یاد نداد...
اینکه خط افق رو وسط قرار ندم
یا پس زمینه رو با عمق میدان کم محو کنم
یا قانون یک سوم ها و دستکاری عمدی سوژه
و خیلی از مطالب دیگه اش ، چیز زیاد جدیدی به عقیده من که تازه 6 ماهه دوربین خردیم محسوب نمیشه....


حمید عرفانیان [ ۱۹ مرداد ۱۳۸۹ ]

جناب اقای شهبازی با سلام
مطمئن هستم کتاب حاضر منبع بسیار خوبی برای یادگیری دید خلاق خصوصا برای ما مبتدیها در زمینه عکاسی میباشد در اینده حتما خریداری خواهم کرد .با سپاس فراوان.


امیر عنایتی [ ۲۵ تير ۱۳۸۹ ]

سلام جناب شهبازی عزیز....

حتما سفارش میدهم و از مطالب مفیدش جهت ارتقاء عکاسی ام استفاده مینمایم...
ممنون از معرفی شما عزیز....


علیرضا [ ۰۱ تير ۱۳۸۹ ]

جناب شهبازی عزیز، من قبلا نسبت به کیفیت تصاویر انتقاد کرده بودم. اما بالاخره در مقابل ترجمه شیوا و روان جنابعالی و همچنین مضمون فوق العاده جذاب کتاب تسلیم شدم و رفتم این کتاب را خریدم! مشکلم را با کیفیت پایین تصاویر بدین شکل حل کردم: دانلود کتاب اصلی از اینترنت و مشاهده عکسها از روی آن. ضمنا اجازه میخواهم استدلال شما را در این مورد که "کیفیت پایین تصاویر خللی به مباحث مطرح شده وارد نمی سازد" نپذیرم. ولی به سایر دوستان هم توصیه میکنم که ترجمه این کتاب را از دست ندهند.
در ادامه انتقادهایم از ناشر، باید اضافه کنم که در قالبهای متنی، همواره پاراگراف جدید (سر سطر) را با چند میلی متر فاصله نسبت به سایر سطور درج میکنند. و عدم رعایت این اصل خیلی رایج (که به سهولت خواندن کمک میکند) در این کتاب تعجب برانگیز بود.
----- شهبازی ---> ممنون. امیدوارم ناشر کتاب در چاپ دوم که با توجه به تمام شدن چاپ اول قاعدتا باید در دو سه ماه آینده اتفاق بیفتد موضوع کیفیت پایین تصاویر را حل کند. بنده در حدی که توانسته‌ام شکایت خوانندگان را به اطلاع ناشر رسانده‌ام و البته خودشان هم این موضوع را قبول کرده‌اند که به خاطر کاهش قیمت کتاب، کیفیت تصاویر لطمه زیادی خورده است.


رضا قاسمی زرنوشه [ ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ ]

سلام جناب شهبازی
ضمن تشکر بسیار بابت ترجمه چنین کتاب پرمحتوایی گلایه ای دارم که نمیتوان از آن گذشت
چندی است که کتاب را تهیه کرده و به مرور درحال مطالعه آن هستم اما به خاطر گرافیک بسیار ضعیف این اثر هربار بیش از چند دقیقه نمیتوانم روی آن تمرکز کنم
دوستان از کیفیت رنگ زیاد گفتن اما مهمتر از اون گرافیک کل اثر هست که باعث افت شدید کیفیت اثر میشه از طرح جلد گرفته تا اجرای ضعیف صفحات داخل کتاب.
امیدوارم در چاپ بعدی به این نکته نیز توجه لازم انجام گردد. پیروز باشید.
------شهبازی ----> طرح روی جلد را خود من هم نمی پسندم. ولی گرافیک داخلی کتاب از لحاظ چیدمان و طراحی دقیقا مثل کتاب اصلی انجام شده و حتی ترتیب و شماره صفحات و جای شکل‌ها و توضیحات هم یکی است. ممکن است این موضوع خیلی سلیقه‌ای باشد، اما خیلی‌ها هم از گرافیک و صفحه‌ارایی کتاب راضی بوده‌اند. ممنون


مهدی مومن زاده [ ۱۰ خرداد ۱۳۸۹ ]

سلام
درود بر شما جناب شهبازی. من حتما این کتاب رو تهیه خواهم کرد. من الان دانشجو هستم و خیلی دوست دارم توی ترجمه ی متون عکاسی وارد بشم. قبلا هم چند تا مقاله ی معرفی دوربین برای همین سایت ترجمه کرده بودم. دوست دارم بازم ادامه بدم.
موفق باشین.---- شهبازی ---- ممنون. موفق باشید


یاشار [ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

ضمن قدردانی از زحمات شما کیفیت چاپ فقط به قیمت آن بر نمی گردد به عنوان نمونه نشر نی کتابهای هنری خود را با کیفیت و قیمت قابل قبول ارائه می کند. پیشنهاد می کنم کارهایتان را به ناشر بهتری بسپارید ---شهبازی---- ممنون.


mamad [ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

پروژه نهایی من در مورد ترکیب بندی در آثار فتوگرافیک است خواهش می کنم به من سایت یا کتاب اینترنتی معرفی کنید.---- شهبازی--- کتاب هایی با این عنوان موجودند که می توانید از طریق سیستم خرید اینترنتی سایت های داخلی مانند آدینه بوک بخرید:
http://www.google.com/search?q=composition+photographic&hl=en&client=firefox-a&hs=pxQ&rls=org.mozilla:en-US:official&source=univ&tbs=bks:1&tbo=u&ei=9hfpS7YRkLasB6aIpfIJ&sa=X&oi=book_group&ct=title&cad=bottom-3results&resnum=18&ved=0CFYQsAMwEQ


میثم [ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

سلام آقای شهبازی . از شنیدن خبر چاپ این کتاب بسیار خرسند شدم و به شما خسته نباشید میگم
امیدوارم اینگونه کارها ادامه پیدا کند و از کمبود کتاب کمی رهایی یابیم
اگر لطف کنید و لیستی از کتابهای ارزنده ترجمه شده را که در بازار موجود است را بفرمایید ممنون میشم
نیکی پناهتان
--- شهبازی ---- ممنون. الان لیست آماده شده ای دم دست ندارم. ولی متاسفانه کلا تعداد کتب عکاسی موجود در بازار بسیار کم و در بین آن کم ها هم آنها که جدید و بروز باشند بسیار کمترند. کتاب های خوب چندی البته هستند مثل کتاب "نقد عکس: درآمدی بر درک تصویر" که توسط استاد عباسی ترجمه شده است، اما متاسفانه آنها که از همه لحاظ (محتوا، کیفیت نگارش یا ترجمه، بروز بودن، کیفیت چاپ) مناسب باشند به تعداد انگشت دست نمی رسند.


manuel [ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

جناب شهبازی، با تشکر فراوان
من در کالیفرنیا زندگی‌ می‌کنم، چگونه میتوانم به این کتاب دسترسی‌ و یا خریداری نمایم؟
---شهبازی --- تشکر. سایت آدینه بوک معمولا فروش خارجی هم دارد که کمی طولانی و گران در می آید. اگر اینجا آشنایی برایتان خریداری کند و پست کند بسیار سریعتر و ارزانتر است. برای خرید داخلی هم می توانند از فروش آنلاین سایت که آدرسش را در پست بالایی نوشته ام استفاده کنند یا حتی اگر بفرمایید خودم برایشان پست می کنم.


علیرضا [ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

دیروز برای خرید این کتاب به میدان انقلاب رفتم. اما با مشاهده کیفیت پایین تصاویر، از خرید کتاب منصرف شدم. گمان میکنم عمده ایراد از جانب ناشر ایرانی باشد، چرا که در تصاویر دوتایی هم کیفیت عکسها فرق میکرد. حیف از این ترجمه خیلی خوب و مضمون جالب که قربانی چاپ شده است. با تشکر از مترجم
----شهبازی ---- ممنون. کیفیت تصاویر خوب نیست. اما نه این قدر که شما می گویید. عملا رسیدن به کیفیت عالی با قیمتی در حدود این کتاب غیر ممکن است و عملا قیمت مثلا 50 درصد بالاتر هم برای این کتاب خیلی گران می شود و عملا قشر زیادی از علاقمندان از خرید آن باز می مانند. ضمن این که محتوای کتاب به گونه ای است که کیفیت نسبتا نامناسب تصاویر خیلی مهم نیست و خللی در استفاده از کتاب ایجاد نمی کند. به هر حال برای چاپ دوم قرار شده کیفیت بهتری ارایه دهند که امیدوارم این اتفاق بیفتد.


کجباف [ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

سلام . جناب شهبازی ممنون از شما که این اطلاعات را دراختیار ماقرارمیدهیداز خداوند منان برای شما آرزوی موفقییت دارم. ---- شهبازی ---- خواهش می کنم. موفق باشید


سیدمجتبی خاتمی [ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

با سلام و تشکر مجدد جناب آقای شهبازی عزیز. لینک زیر را ملاحظه فرمایید: http://manoaks.com/blogview.asp?ID=00178
---- شهبازی--- ممنون بابت اطلاع رسانی


علیرضا نیک [ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

با تشکر فراوان از پاسخ شما
امیدوارم همونطور که وعده دادین کتاب های فوق منتشر بشن براتون آرزوی موفقیت دارم و از صمیم قلب به خاطر زحماتتون برای ارتقاء هنر عکاسی در کشورمون که حقیقتا مظلوم واقع شده تشکر میکنم


علیرضا نیک [ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

با سلام و خسته نباشید به خاطر زحمتی که کشیدید. در معرفی کتاب و نویسنده نام جند کتاب دیگر هم از ایشون بردید مثل فراتر از پرتره می خواستم بدونم آیا کتاب های دیگه ی ایشون به فارسی ترجمه شده و در بازار موجود است و اگر جواب مثبت از کجا میشه تهیه کرد با تشکر
---- شهبازی --- ممنون. متاسفانه با وجود شهرت و فروش جهانی بالای کتاب های ایشان هیچکدام تا بحال به فارسی ترجمه نشده است. اما وعده‌ای که می‌توانم بدهم این است که دو سه کتاب مشهور دیگر این نویسنده را دست ترجمه دارم که امیدوارم به زودی منتشر شود.


نفیسه م [ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

تبریک می گویم و از زحمتی که کشیدید قدردانی می کنم. همیشه موفق و سربلند باشید
--- شهبازی ---- ممنون.


افشین یخچالیها [ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

تشکر میکنم بخاطر زحمتی که جهت ترجمه ی این اثر متحمل شدید
---- شهبازی --- ممنون. امیدوارم مفید باشد


سجاد نیکویی [ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

با سلام واحترام و خسته نباشیدخدمت شما بابت این کار ارزنده به شما تبریک گفته و برای شما آرزوی موفقیت روز افزون دارم.
--- شهبازی --- ممنون


محمد جواد اسفیدانی [ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

سلام.مرسی آقای شهبازی

--- شهبازی ---- ممنون


muse [ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۸۹ ]

مرسی از ترجمه این کتاب.
طراحی جلد خیلی بدی داره <متاسفانه>
---- شهبازی ---- ممنون. بله، قبول دارم.


نوید کربلاوی [ ۳۰ فروردين ۱۳۸۹ ]

با تشکر از زحمات فراوان شما
---- شهبازی --- ممنون


امیر کردونی [ ۳۰ فروردين ۱۳۸۹ ]

با سلام درود. بنده هم به نوبه خودم به عنوان هنرجوی عکاسی باید از شما بخاطر ترجمه این کتاب تشکر کنم امیدوار هرچه زودتر این کتاب به اهواز هم برسه
---- شهبازی ---- ممنون. به زودی امکان خرید آنلاین هم فراهم می‌شود.


سجاد عبدالهی [ ۲۹ فروردين ۱۳۸۹ ]

تبریک میگم اقایی شهبازی ممنون
---- شهبازی ---- ممنون


سمیه چناقچی [ ۲۹ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام جناب آقای شهبازی تشکر از اطلاعاتی که لطف کردید و در اختیار هنرجویان و دوست داران این رشته قرار دادین. انشاء... که با به روز کردن اطلاعاتمان همیشه و در همه حال بتونیم سطح علمی و عملی خودمان رو بالا ببریم. براتون آرزوی موفقیت می کنم.
---- شهبازی ----- ممنون


امید سریری [ ۲۸ فروردين ۱۳۸۹ ]

درود و سپاس فراوان.


کاوه قبادی [ ۲۸ فروردين ۱۳۸۹ ]

کلی حرف زدم اما کد امنیتی اشتباه بود...!همه اش پرید...!

اما محمد رضا جان بسیار خوشحالم و امیدوارم که زنده و سلامت و شاداب در کنار خانواده عزیزت باشی.
--- شهبازی ---> ممنون کاوه عزیز


علی نیازی [ ۲۶ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام و خسته نباشید برای ترجمه این کتاب

این کتاب را بطور اتفاقی پشت ویترین کتاب فروشی دیدم و خریدم
عالی است و از خوندن اون لذت بردم

موفق باشید


علی نیازی [ ۲۶ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام
کتاب را امروز بطور اتفاقی پشت یک ویترین دیدم و خریدم، خیلی عالی است، فکر کنم امشب یکبار بخونمش

تشکر از ترجمه و خسته نباشید
---- شهبازی ----> ممنون. امیدوارم مفید باشد


حمید [ ۲۵ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام
خسته نباشید
کتاب در نمایشگاه کتاب هم عرضه می شود؟
---- شهبازی ----> بله. به امید خدا در نمایشگاه هم عرضه خواهد شد


محمود [ ۲۵ فروردين ۱۳۸۹ ]

با سلام و تبریک بابت چاپ این کتاب.نکته مورد توجه من در مشاهده اولیه کتاب کیفیت پایین تصاویر می باشد که احتمالا مربوط به اسکن تصویر است و برای کتاب تخصصی عکاسی یک نقطه ضعف محسوب می شود.امیدوارم در کارتان روز به روز موفق تر باشید --- شهبازی ----> ممنون. بله. متاسفانه به علت اسکن از روی کتاب با وجود انتخاب کاغذ و چاپ مناسب در بعضی تصاویر کیفیت آن چیزی که در یک کتاب عکاسی مد نظر است نیست. اما بخاطر این که بیشتر بحث کتاب بر روی کادر، سوژه، ترکیب بندی و المانهای تصویری و نوع نگاه به سوژه‌های مختلف و استفاده از موقعیت‌های مختلف عکاسی است، کیفیت تصاویر لطمه‌ای به اصل آموزشی کتاب نمی زند. البته لازم به ذکر است که کیفیت تصاویر در کتاب اصل نیز عالی نیست.


سونا پطروسیان [ ۲۴ فروردين ۱۳۸۹ ]

امیدوارم کتاب حاضر برای عکاسان جوان تجربی، نوشدارویی باشد قبل از مرگ عکاسی تخصص.


علیرضا عطاریانی [ ۲۴ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام جناب آقای شهبازی ، ممنون و خسته نباشید ، باز هم از این کارهای خیلی خوب انجام دهید. ---شهبازی ----> ممنون


سیدمجتبی خاتمی [ ۲۴ فروردين ۱۳۸۹ ]

درود جناب شهبازی عزیز. خبر بسیار مسرتبخشی است. هر یک اتفاق از این دست، انرژیای است که به جامعهی عکاسیمان تزریق میشود. خدا برکت وجود خوبانی همچون شما که در امر تولید محتوا نقش بهسزایی دارید را حفظ کند. بیصبرانه در انتظار تهیهی این کتاب هستم. ضمناً این کتاب طی چند روز آینده در کتابفروشی عراقیان مشهد موجود خواهد بود.
---- شهبازی ----> ممنون


یاسین [ ۲۴ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام
جناب شهبازی سپاس و خدا قوت
---- شهبازی ----> ممنون


کیارنگ علایی [ ۲۳ فروردين ۱۳۸۹ ]

دوست فرهیخته؛ جناب آقای شهبازی. خبر فوق العاده خوبی بود و قطعا می‌دانم این کتاب با تسلط خوبی که شما بر حوزه فنی عکاسی دارید، به مرجعی مطمئن برای دانش‌جویان و علاقه‌مندان عکاسی بدل خواهد شد. ضمن شادباش و سپاس فراوان، تفاوت کیفی طراحی جلد برای نسخه ترجمه شده ( نسبت به نسخه اصلی ) بسیار است و ممکن است در نگاه اول، آن دسته از مخاطبان را که اطلاعاتی در مورد این کتاب ندارند، از دست بدهد. ---- شهبازی ----> متشکرم. اظهار لطف شما مایه دلگرمی است. در مورد جلد چون امکان استفاده از جلد اصلی بخاطر کیفیت پایین تصویر اسکن شده از کتاب نبود، ناچار به تغییر طرح جلد نسبت به منبع اصلی بودیم. اما در مورد طرح فعلی شخصا موافق نبودم، اما عقیده ناشر بر این بود که طرح باید به گونه ای باشد که مخاطب از دور با دیدن جلد کتاب ارتباط آن با عکاسی را بفهمد...


جسمی [ ۲۳ فروردين ۱۳۸۹ ]

تبریک فروان جناب شهبازی ---- شهبازی ----> ممنون


محسن. ب. [ ۲۳ فروردين ۱۳۸۹ ]

جناب شهبازی، سلام و احترام. تبریک بابت چاپ این کتاب معروف و با ارزش. برایان پترسون معلم نام آشنایی ست و بی شک نظرات و ایده های او، به خواننده ذهنیت مثبت خواهد داد. نثر زیبا و قلم روان تان در این مقدمه، ما را به خواندن کتاب دعوت می کند. دست مریزاد!
بهترینها
----- شهبازی ----> ممنون


رحیم افشاری [ ۲۳ فروردين ۱۳۸۹ ]

سلام و درود خدمت استاد گرامی.
خوشحالم که پستی از شما می‌بینم و تبریک بابت این اثر.

فقط بفرمائید که میشه این کتاب رو آنلاین تهیه کرد !؟ برای ما شهرستانی‌ها ...

-----------شهبازی-------------->
ممنون. البته من نسبت استادی برای هیچ کسی ندارم و خودم کوچکترین شاگردم.
بله. امیدوارم طی یکی دو روز آینده سیستم فروش آنلاین از طریق سایت عکاسی راه اندازی شود.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.